Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Geri dön
Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özellikle tatil dönemlerinde ve iş programlarımızda, araç kiralama ihtiyacı duyabiliyoruz. Ulaşım araçlarında yorulmak veya taksilere para yağdırmak yerine, araç kiralamak hem konforlu hem de daha hesaplı olmasından dolayı büyük bir avantaj. Yoğun talep olan bir sektör olduğu için internette ve merkezi bölgelerde onlarca farklı araç kiralama şirketi bulmanız mümkün. Bu noktada kendinize en uygun aracı kiralamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.


1) Kiralama şirketini mutlaka araştırmalısınız.

Araba kiralama şirketi ararken referanslı şirketlerle iletişime geçin. Eğer bilmediğiniz bir şehirde araç kiralamak istiyorsanız bir kasko acentasına gidip kasko şirketlerinin sürekli çalıştığı dürüst iş yapan kurumsallaşmış araba kiralama şirketlerinin listesini alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.


2) Benzin mi dizel mi istediğinize karar vermelisiniz.

Aracı uzun yolda mı yoksa şehir içinde mi kullanacağınıza, yakıt bütçenize dikkat ediniz. Bu sayede işinizi görmeyecek bir aracı kiralamamış veya size fazla gelecek bir aracı kiralayarak yok yere fazladan para kaybetmemiş olursunuz. Kiralayacağınız otomobili seçmeden önce, "Hangisi Daha Avantajlı: Dizel mi, Benzinli mi?" yazımızı okuyarak yakıt tipi seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.


3) Size yakın bir firmadan kiralama yapmalısınız.

İş veya tatil programları sebebiyle seyahat eden yolcuların, mutlaka şehre giriş yaptıkları ve tekrar dönüş için kullanacakları lokasyondan kiralama yapmaları onlara kolaylık sağlayacaktır.


4) Erken rezervasyondan yararlanın.

Araç kiralama firmalarına rağbet çok fazla olduğu için herkes erkenden rezervasyon yaptırarak kullanmak istedikleri araçları garanti altına almakta. Siz de tatil veya iş programınızı belirledikten hemen sonra araç kiralamak için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Erken rezervasyon ile indirim de kazanabilirsiniz.


5) Yeni model araçları tercih etmeye özen gösterin.

Araç kiralama firmaları her ne kadar yeni model araçlar ile çalışsa da bazı firmalarda eski model araçlara denk gelebilirsiniz. Eski model araçların arıza durumlarını göz önüne aldığınızda kaçınmanız gerekir. Tercihlerinizi yeni model araçlardan yana kullanmalısınız.


6) Sözleşmeyi ve sigortayı detaylı şekilde okumalısınız.

Sigortasız veya kaskosu olmayan araçları kesinlikle kiralamayın. Özellikle sigortası hiç yatırılmamış veya yenilenmemiş araçlar olası bir kazada size büyük bedeller ödetebilir. Araç kiralama sözleşmeleri ise çoğu zaman göz ardı edilen fakat tamamının okunması gereken resmi evraklardır. Bu sözleşmede firmanın sizden beklentileri ve araç teslimatına ilişkin maddeler bulunur. Mağdur olduktan sonra okumak yerine, sözleşmeyi imzalamadan okumak yararınıza olacaktır. Aracı ne zaman teslim etmeniz gerektiğini ve gecikmeler dolayısı ile ödemek durumunda kalacağınız cezaları dikkatle okuyun.


7) Kiralama öncesinde aracı detaylıca kontrol etmelisiniz.

Kiralayacağınız aracı satın alıyor gibi detaylı şekilde kontrol ederek belirli sorunları personel ile paylaşabilirsiniz. Siz aracı teslim ettiğinizde bu sorunların sizden kaynaklı olduğunu düşünmemeliler.


8) Aracı alırken yakıt seviyesini kontrol edin.

Eğer kiraladığınız araç size tam dolu depo bir şekilde verildiyse, aracı geri götürmeden hemen önce yine depoyu tam dolu bir şekilde götürmeniz gerekmektedir. Ülkemizde kiralanan araçlar çoğunlukla çeyrek depo altındayken müşteriye teslim edilmektedir. Aracı teslim alırken yakıt göstergesinin hangi çizgide olduğuna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin. 


9) Kaza durumlarına dikkat!

Araç ile kaza yaptığınızda kesinlikle trafik polisine kaza raporu tutturun. Rapor tuttuğunuzda firma ile iletişime geçtiğinizde araç alınmakta ve sizlere yeni araç verilmektedir. Bu uygulama ise genel olarak büyük kurumsal firmalarda gerçekleştirilmektedir. Kaza veya olağandışı durumlarda araç kiralama şirketi görevlilerine ulaşabilmek için çalışanların en az ikisinin cep telefonunu alın ve kaza durumunda firmayla iletişime geçin. 


10) Fiyat avantajlarını takip etmelisiniz.

Araç kiralama sektörüne yoğun talep olduğu için markalar daha fazla müşteriye hitap edebilmek adına sürekli kampanya düzenlemekteler. Tatil dönemlerinde dahi bu kampanyalara rastlamak mümkün.